Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja | Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych |
W trakcie spotkania ASCO (American Society of Clinical Oncology) 2013 zaprezentowano wyniki badania oceniającego skuteczność leczenia podtrzymującego sunitynibem w porównaniu do placebo po zastosowaniu chemioterapii pierwszej linii u chorych na drobnokomórkowego raka płuca w stadium rozległym.
Tegethoff i wsp. zbadali zależność pomiędzy występowaniem astmy oskrzelowej u matek a różnych chorób u ich dzieci. Analiza danych objęła 66 712 matek i taką samą liczbę ich dzieci. U 4 145 z kobiet rozpoznana była astma oskrzelowa.
W Lancet Oncology opublikowano wyniki randomizowanego, wieloośrodkowego badania III fazy (TAILOR) porównującego skuteczność erlotynibu z docetakselem u chorych na przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca nie prezentującego mutacji EGFR
Sandin i wsp. zbadali wpływ zapłodnienia in vitro na rozwój psychoruchowy dzieci. Dane dotyczyły ponad 2.5 miliona dzieci, z czego niemal 31 tysięcy było poczętych in vitro. Informacje te zostały zebrane w oparciu o zapisy dokonane w latach 1982-2007 w szwedzkim rejestrze populacyjnym.
Zaskakujące wyniki badań prof. Mariny Garassino nad leczeniem niedrobnokomórkowego raka płuc.
Agrawal i Rockey przeanalizowali korzyści i koszt związane ze stosowaniem propofolu zamiast benzodiazepin podczas skriningowej kolonoskopii u osób niskiego ryzyka. Za wykorzystaniem propofolu przemawiają szybszy początek działania, głębsza sedacja i krótki okres półtrwania.
Robinson i wsp. poddali szczegółowej analizie dane z randomizowanego badania wieloośrodkowego, w którym ponad 1000 pacjentów z zespołem metabolicznym było leczonych ezetymibem i simwastatyną lub atorwastatyną.
Mathews i wsp. zbadali ryzyko nowotworzenia w grupie niemal 11 milionów dzieci, u których wykonana była tomografia komputerowa, związana z obciążeniem organizmu niską dawką promieniowania jonizującego.
Na świecie około 190 milionów osób ma spowodowane niedoborem tarczycy wole, a 2 miliardy osób żyje w regionach, w których dostępność jodu jest zbyt mała, aby spełnić zapotrzebowanie. Do krajów szczególnie zagrożonych niedoborem jodu nie zalicza się Wielkiej Brytanii, gdzie tak jak w Polsce dodatkowo sól kuchenną je suplementowana jodem.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są jedną z najpowszechniej stosowanych grup leków. Z uwagi na mechanizm działania znajdują zastosowanie w terapii szeregu schorzeń o podłożu zapalnym, zwłaszcza chorób układu mięśniowo-szkieletowego.
|
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie
|