Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja | Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych |
Rak trzustki jest nowotworem, w którym dosyć późno dochodzi do postawienia rozpoznania choroby. W chwili pojawienia się przerzutów leczenie polega na zastosowaniu chemioterapii składającej się z gemcytabiny czy obecnie nab-paklitakselu. W 2011 roku opublikowano wyniki badania III fazy potwierdzające wysoką skuteczność schematu FOLFIRINOX w leczeniu chorych na przerzutowego raka trzustki.
W jaki sposób rozmawiać z pacjentem? Jak pytać żeby postawiona diagnoza i wybór terapii były trafne? Na te i wiele innych pytań pomoże znaleźć odpowiedzi nowy podręcznik, który każdy student medycyny powinien mieć.
Lapatynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej wykazującym szczególną aktywność wobec receptorów EGFR (epithelial growth factor receptor) HER1 i HER2. Wśród działań niepożądanych występują wysypka skórna, biegunka oraz toksyczność wątroby. Są to objawy charakterystyczne dla wszystkich inhibitorów kinazy tyrozynowej. We wcześniejszych badaniach analizowano toksyczność lapatynibu u chorych na przerzutowego raka piersi w kolejnych liniach leczenia. Na łamach Journal of Clinical Oncology zaprezentowano analizę objawów niepożądanych u kobiet chorych na raka piersi otrzymujących lapatynib w leczeniu neoadjuwantowym.
Rak trzustki jest jednym z najagresywniejszych nowotworów złośliwych człowieka. Wciąż nie dysponujemy skuteczną metodą leczenia tej choroby, której przebieg jej bardzo często niezwykle dynamiczny. W ostatnim wydaniu Journal of Immunotherapy ukazało się ciekawe doniesienie na temat zastosowania nowej szczepionki w leczeniu zaawansowanego raka trzustki.
Wskaźnik umieralności kobiet po menopauzie, wśród tych, które dodatkowo cierpią na Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) jest dwukrotnie wyższy, niż pośród kobiet, które w tracie menopauzie pozostają wolne od chorób – dowodzą amerykańscy naukowcy.
Zdaniem naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapurskiego matczyna depresja w czasie ciąży, ma pływ na prawidłowy rozwój mózgu potomstwa. Ustalili, że tendencja do nieprawidłowego działania ciała migdałowatego, może być przekazywana z matki na dziecko w czasie życia płodowego.
W Annals of Internal Medicine opublikowane zostały nowe wytyczne postępowania w obturacyjnym bezdechu sennym.
Starmer i wsp. zauważyli, że błędy w komunikacji między lekarzami podczas przekazywania pacjentów przed dyżurem są ważnym źródłem później popełnianych błędów.
Amerykańskie Kolegium Lekarzy (ACP, American College of Physicians) przedstawiło zalecenia postępowania w niedokrwistości oraz w niedoborze żelaza u osób dorosłych z chorobami serca.
Burns i wsp. zwrócili uwagę, że nieinwazyjna wentylacja mechaniczna ma potencjał zmniejszenia powikłań u chorych, u których przerywa się wentylację inwazyjną. Aby stwierdzić, czy ta interwencja jest skuteczna, przeprowadzili przegląd systematyczny według metodologii Cochrane Collaboration.
|
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie
|