Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja | Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych |
Meretoja i wsp. opisali szybkie i skuteczne wdrożenie fińskiego protokołu postępowania w przypadku niedokrwiennego udaru mózgu w warunkach australijskiej służby zdrowia. Mediana czasu od przyjęcia chorego przez zespół karetki pogotowia ratunkowego do podania trombolizy uległa skróceniu z 43 do 25 minut.
Badacze z Holandii postanowili zbadać wpływ palenia papierosów oraz nadwagi na ryzyko zachorowania na RZS.
Badaną grupę stanowiło 55 osób, u których stwierdzono obecność czynnika RF oraz/lub przeciwciał antycytrulinowych, natomiast nie obserwowano klinicznych cech zapalenia stawów. Food and Drug Administration (FDA) – amerykańska agencja rządowa odpowiedzialna m.in. za kontrolę żywności, suplementów diety i leków w USA zatwierdziła produkt Xeloda (kapecytabina) do doustnej chemioterapii w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami.
Bisfosfoniany są szeroko stosowaną grupą leków na całym świecie – głównie w leczeniu osteoporozy. Podstawowy mechanizm działania bisfosfonianów obejmuje hamowanie aktywności osteoklastów. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych, ciekawych doniesień na temat potencjalnego przeciwnowotworowego wpływu tej grupy leków. Szczególnie interesujące są dane na temat takiego ochronnego wpływu względem raka jelita grubego.
W Science Translational Medicine opisane zostały wyniki badań nad zastosowaniem agonisty szlaku przekazywania sygnału Sonic hedgehog (SHH) w mysim modelu trisomii 21. Szlak przekazywania sygnału związany z białkiem SHH odgrywa ważną rolę w organogenezie, a w szczególności w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego (OUN).
McWilliams i wsp. opisali na łamach New England Journal of Medicine wyniki analiz, których celem było wskazanie czynników ryzyka występowania komórek nowotworowych w płucnych węzłach chłonnych zidentyfikowanych w pierwszym u danej osoby skriningowym badaniu techniką tomografii komputerowej (TK).
Moore i wsp. przeprowadzili metaanalizę rozwoju psychomotorycznego dzieci, które zostały urodzone między 22. a 25. tygodniem ciąży, w wieku od 4 do 8 lat. Do celów badania należały: określenie częstości występowania umiarkowanie ciężkich i ciężkich zaburzeń neurorozwojowych w tej grupie dzieci oraz zbadanie czy różni się ona pomiędzy grupami dzieci urodzonych w kolejnych tygodniach ciąży.
Z badania opublikowanego w Clinical Castroenterology and Hepatology, oficjalnym czasopiśmie American Gastroenterological Association wynika, że probiotyk boulardii Saccharomuces (S. boulardii) nie zapobiega nawrotom klinicznym u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
Badacze odkryli, że kobiety, które pracują na nocne zmiany od ponad 30 lat, mogą być bardziej narażone na raka piersi niż inne kobiety. Badanie, opublikowane w British Medical Journal (BMJ), zostało wykonane przez naukowców z Kanady. Przeanalizowali oni przypadki 1134 kobiet z rakiem piersi i 1179 zdrowych.
Według najnowszego badania Columbia University's Mailman School of Public Health w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, picie napojów gazowanych ma związek ze wzrostem agresywności u dzieci, w porównaniu do tych, które nie piją tego typu produktów. Badanie ukazało się w Journal of Pediatrics.
|
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie
|