Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych
Metformina jest lekiem zaliczanym do biguanidów, stosowanym głównie w terapii cukrzycy typu 2. Jej mechanizm działania jest złożony. Wykazano, że wywiera szereg korzystnych metabolicznie efektów. W warunkach in vitro wykazano także, że hamuje aktywność proliferacyjną komórek raka trzustki. Nie wiadomo jednak czy i jakie może mieć to przełożenie na rokowanie u chorych z rakiem trzustki. W jednym z ostatnich wydań Pancreas ukazała się ciekawa praca, w której podjęto próbę oceny czy metformina wpływa na czas przeżycia u chorych z rakiem trzustki.
 
Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Podstawowymi metodami radykalnego leczenia tego nowotworu są: radykalna prostatektomia i radioterapia. U pacjentów, którzy zostali prawidłowo zakwalifikowani do leczenia operacyjnego dodatni margines chirurgiczny jest zawsze czynnikiem niespodziewanym i niepożądanym.
Celem tego prospektywnego badania była ocena częstości występowania dodatnich marginesów chirurgicznych u ponad 100 kolejnych pacjentów z rakiem prostaty poddanych zabiegowi radykalnej prostatektomii.
 
Olsson i wsp. przeprowadzili badanie, którego celem było porównanie zagrożenia przedwczesnym zgonem u pacjentów z cukrzycą autoimmunologiczną ujawniającą się w wieku dorosłym (LADA, latent autoimmune diabetes in adults) i u chorych z cukrzycą typu 2.
 
Winkulina jest białkiem odgrywającym rolę w wytwarzaniu połączeń międzykomórkowych i migracji komórek. Opierając się na wcześniejszych badaniach Pimentel i wsp. wysunęli hipotezę, zgodnie z którą przeciwciała przeciw cytotoksycznej toksynie bakteryjnej B (CdtB, cytolethal distending toxin B) wytwarzane w toku zapalenia żołądkowo-jelitowego mogą krzyżowo reagować z winkuliną.
 
Pomalidomid okazał się być skuteczny w leczeniu nawrotów szpiczaka mnogiego, które nie odpowiadały na lenalidomid i bortezomib.
 
Moore i wsp. przeprowadzili metaanalizę rozwoju psychomotorycznego dzieci, które zostały urodzone między 22. a 25. tygodniem ciąży, w wieku od 4 do 8 lat. Do celów badania należały: określenie częstości występowania umiarkowanie ciężkich i ciężkich zaburzeń neurorozwojowych w tej grupie dzieci oraz zbadanie czy różni się ona pomiędzy grupami dzieci urodzonych w kolejnych tygodniach ciąży.
 
Na 49. spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD, European Association for the Study of Diabetes) w Barcelonie przedstawione zostały wyniki badania CAMERA (Carotid Atherosclerosis: Metformin For Insulin Resistance), w którym oceniano skuteczność dodania metforminy do statyn w zapobieganiu postępowi miażdżycy tętnic szyjnych.
 
PCSK9 jest konwertazą odgrywającą rolę w wychwycie z krwi lipoprotein niskiej gęstości (LDL, low-density lipoprotein). W trakcie wychwytu łączy się ona z receptorem dla LDL, prowadząc do jego zniszczenia. Z tego względu podejmowane są próby blokowania PCSK9, co prowadziłoby do zwiększonego usuwania LDL.
 
Yang i wsp. opracowali i opisali na łamach New England Journal of Medicine system biochemicznej i informatycznej analizy informacji genetycznej zawartej w eksomie. Eksom to całość informacji genetycznej, która ulega translacji do białek. Stanowi on 1% całego genomu. Uważa się, że mutacje w powodujące choroby w 85% znajdują się właśnie w eksomie.
 
Przeprowadzona przez Nyberg i wsp. analiza danych dotyczących ponad miliona mężczyzn wykazała, że dobra wydolność sercowo-naczyniowa w wieku 18 lat była związana z mniejszym ryzykiem wystąpienia padaczki w kolejnych latach życia.
 
Strona:    Poprzednia   11   12   13   14   15   16   17   18   19   ...   Następna
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie