Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych
Neurotensyna to peptyd wywierający wpływ między innymi na termoregulację, apetyt i wydzielanie prolaktyny. Działa ona na układ dopaminergiczny w podwzgórzu i jest uważana za „endogenną substancję przeciwpsychotyczną”.
 
W British Medical Journal ukazał się artykuł przedstawiający wyniki metaanalizy skuteczności leków tokolitycznych przeprowadzonej przez Haas i wsp. Jako źródło danych autorzy wykorzystali 95 randomizowanych badań klinicznych różnych środków farmakologicznych stosowanych w opóźnianiu porodu.
 
Ostre zapalenie trzustki (OZT) ma zazwyczaj przebieg łagodny i samoograniczający się. Jednak u około co dziesiątego chorego może mieć przebieg ciężki, wówczas rokowanie jest znacznie gorsze, a stan ten może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i zgonu. W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost częstości występowania OZT. Trudno jednak jednoznacznie wskazać czynnik bądź czynniki, które w sposób najistotniejszy wpływają na ten trend epidemiologiczny.
 
Ko i wsp. skonstruowali urządzenie, które na zasadzie pomiaru przewodności cieplnej umożliwia badanie zawartości wody w mózgowiu pacjenta. Próby przeprowadzone w laboratorium oraz na oddziale intensywnej terapii wykazały dobrą dokładność pomiaru i powtarzalność wyników.
 
Dodanie tiotropium do standardowego leczenia u pacjentów ze słabo kontrolowaną astmą znacząco wydłuża czas do pierwszego ciężkiego zaostrzenia i zapewnia utrzymanie drożności dróg oddechowych – dowiedli naukowcy z Holandii.
 
Wyniki najnowszego, amerykańskiego badania opublikowane w czasopiśmie „Cell” dowodzą, że związek JQ1 blokuje zarówno produkcję spermy w jądrach, jak i ruchliwość plemników, co oznacza, że może być wykorzystany jako niehormonalny lek antykoncepcyjny dla mężczyzn.
 
Od dawna wiadomo, że ryzyko alergii lub astmy u dziecka jest większe, jeśli na atopię cierpi któreś z jego rodziców. Teraz dowiedziono, prawdopodobieństwo alergii jest największe, gdy choroba alergiczna występuje u rodzica tej samej płci co dziecko.
 
Badanie polskich naukowców dowiodło, że popularny ibuprofen przywraca utraconą w wyniku udaru mózgu neuroplastyczność kory mózgowej.
 
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (U.S. Food & Drug Administration) zarejestrowała regorafenib (Stivarga) do leczenia chorych na przerzutowego raka jelita grubego, u których doszło do niepowodzenia wcześniejszej terapii.
 
W New England Journal of Medicine opublikowano wyniki badania oceniającego skojarzenie dabrafenibu (inhibitor BRAF) oraz trametinibu (inhibitor MEK) u chorych na przerzutowego czerniaka ze stwierdzoną mutacją w genie BRAF.
 
Strona:    Poprzednia   20   21   22   23   24   25   26   27   28   ...   Następna
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie