Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja | Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych |
Na stronie internetowej czasopisma Pediatrics ukazały się wyniki prac Kronman i wsp., którzy ocenili zależność między antybiotykoterapią u dzieci a późniejszym ryzykiem rozwinięcia nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Długotrwałe podawanie ekstraktu z ginkgo biloba nie zmniejsza ryzyka rozwoju choroby Alzheimera u osób w wieku podeszłym – dowiodło badanie, którego wyniki przedstawiono na łamach najnowszego wydania czasopisma Lancet Neurology.
Niewiele wiadomo na temat częstości występowania nadciśnienia wrotnego u chorych z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease – NAFLD). Nie dysponujemy także wieloma danymi na temat ewentualnych czynników predykcyjnych występowania tego powikłania w tej grupie pacjentów.
Podsumowując wyniki 15 badań dotyczących stosowania leków modyfikujących przebieg stwardnienia rozsianego w ciąży, Lu i wsp. stwierdzili, że należy podtrzymać zalecenie ich odstawienia przed koncepcją.
U.S. FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) zarejestrowała cholinę znakowaną 11C wykorzystywaną w badaniu PET w celu detekcji wznowy raka gruczołu krokowego
Nie mamy w Polsce Narodowego Planu Alzheimerowskiego, który wytyczłby standardy diagnostyki, leczenia i opieki nad chorymi i przyczynił się do poprawy ich obecnej sytuacji. O przyspieszenie prac nad stworzeniem takiego planu apelowali eksperci z Koalicji Alzheimerowskiej na konferencji prasowej 21 września w Światowym Dniu Choroby Alzheimera.
W jednym z ostatnich wydań Alimentary Pharmacology and Therapeutics ukazała się praca autorów izraelskich, w których poruszane jest zagadnienie nieskuteczności klasycznych schematów lekowych w eradykacji Helicobacter pylori. Jak wiadomo bowiem problem ten staje się coraz częstszy i stanowić zaczyna coraz trudniejsze wyzwanie terapeutyczne. Autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie czy dodanie simwastatyny do klasycznego trójlekowego schematu eradykacji H. pylori zwiększa odsetek skutecznych eradykacji.
Ing i wsp. stwierdzili dysfunkcje językowe i pogorszenie zdolności myślenia abstrakcyjnego w grupie 321 dzieci, które przeszły znieczulenie ogólne przed 3. rokiem życia
Yaffe i wsp. przeprowadzili prospektywne badanie kohortowe, w którym wykazali związek między słabą kontrolą glikemii, a szybszym pogarszaniem się funkcji poznawczych u osób starszych.
|
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie
|