Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja | Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych |
Kelly i wsp. zmierzyli wzrost 943 dorosłych, którzy w dzieciństwie brali udział w badaniu klinicznym porównującym skuteczność leczenia astmy wziewnym budezonidem lub nedokromilem w porównaniu z placebo.
U pacjentów w ostrej fazie udaru mózgu nie powinno stosować się intensywnej terapii insuliną, gdyż wiąże się ona z powiększeniem strefy udaru mózgu w badaniu MRI – dowiodło badanie, którego wyniki przedstawiono na łamach najnowszego wydania czasopisma Stroke.
Amerykańska Agencja ds Żywności i Leków (U.S. Food & Drug Administration) zarejestrowała nowy nieinwazyjny test służący do wczesnego wykrywania raka prostaty.
U pacjentów z rozstrzeniami oskrzeli często występują zaostrzenia spowodowane zakażeniem. Wong i wsp. sprawdzili skuteczność azytromycyny w prewencji tych zaostrzeń w grupie 71 pacjentów, którzy w ciągu poprzedniego roku przynajmniej raz wymagali leczenia w związku z infekcją dolnych dróg oddechowych.
Badanie przeprowadzone przez Abdallah i wsp. miało na celu ustalenie czy zastosowanie ketaminy w małej dawce tuż przed zabiegiem elektrowstrząsów może być wykorzystane do przy-spieszenia i wzmożenia efektu przeciwdepresyjnego terapii elektrowstrząsowej (ECT) w przebiegu ciężkiego epizodu depresji.
Przyjmuje się, że leczenie zmian nowotworowych szyjki macicy w kolposkopii jest związane z dwukrotnym wzrostem ryzyka porodu przedwczesnego. W British Medical Journallopublikowane zostały wyniki badania częstości porodów przedwczesnych przed i po badaniu histologicznym w kierunku raka szyjki macicy (PaCT, Pre-term delivery after Cervical Treatment).
Terapię fotodynamiczną oraz terapię opartą na wykorzystaniu ekstraktów roślinnych u pacjentów z poważnymi ranami oparzeniowymi analizuje zespół kierowany przez dr. Mariusza Grinholca na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
O'Halloran i wsp. przeprowadzili badanie przekrojowe, którego celem było określenie częstości występowania nietrzymania moczu u kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Autorzy przeprowadzili analizę odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszach przez 1002 kobiety, których średni wiek wyniósł 22.5 roku (od 16 do 30 lat).
Częstość i ryzyko zachowań suicydalnych u pacjentów podstawowej opieki medycznej, którzy le-czeni byli przewlekle glukokortykosteroidami jest mało poznane. Dlatego badacze Fardet i wsp. przeprowadzili badanie oceniające korelacje pomiędzy leczeniem glukokortykosteroidami a ryzy-kiem zachowań samobójczych i występowaniem zaburzeń psychicznych u tych pacjentów.
Badacze z University of Wisconsin School of Medicines and Public Health przeanalizowali śmiertelność nowotworową w grupie ponad 1500 osób uczestniczących w badaniu epidemiologicznym Wisconsin Sleep Cohort w ciągu 22 lat i stwierdzili, że osoby cierpiące na bezdech senny są pięciokrotnie bardziej zagrożone śmiercią z powodu nowotworu niż reszta populacji, nawet po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć, indeks masy ciała BMI oraz palenie tytoniu.
|
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie
|