Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja | Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych |
Znamy już nowy Uczelniany Parlament Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas pierwszego posiedzenia Parlamentu, w którym uczestniczyli reprezentanci wszystkich kierunków, wyłoniono członków Zarządu Samorządu Studentów WUM.
Ministerstwo Zdrowia i uczelnie medyczne proponują: przyjmijmy na kierunki lekarskie 124 studentów więcej niż w ubiegłym roku. Na specjalność dietetyka i fizjoterapeuty: odpowiednio o 675 i 759 więcej.
W moczu dzieci chorych na autyzm występują charakterystyczne związki chemiczne, których oznaczanie ułatwiłoby wczesne rozpoznawanie choroby - informuje "New Scientist".
Jakie są najdroższe kierunki studiów niestacjonarnych w Polsce? Lekarsko-dentystyczny (12 000 zł za semestr na pierwszym roku studiów), lekarski (10 500 zł), farmacja (8 000 zł), analityka medyczna (5 000 zł) oraz techniki dentystyczne (3 967 zł). Tak wynika z raportu "(Bez)płatne studia" na temat cen studiów w Polsce w roku 2009/2010, opracowanego przez portal Superstudia.pl.
Od połowy kwietnia każdy student Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu może uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną u jednego z trzech psychologów z Zakładu Psychologii Klinicznej. Pomysł na spotkania wyszedł od samych studentów.
Każdy ma swój sposób na sesję - jedni zamykają się na tydzień w pokoju i nerwowo przegrzebują tony notatek, inni godzinami okupują biblioteki. Na dalszy plan schodzi jedzenie, spanie, a nawet dbanie o higienę.
Liczba studentów ze zdiagnozowanymi problemami psychicznymi wzrosła w ostatnich kilku latach dziesięciokrotnie - alarmuje Biuro Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W miesięczniku "Menedżer Zdrowia - ranking najbardziej zadłużonych szpitali. W czołówce są szpitale prowadzone przez uczelnie medyczne. Listę otwiera Uniwersyteckie Centrum Kliniczne GuMed w Gdańsku (290 mln zł.).
Ministerstwo Nauki da pieniądze na uczelniane kierunki przyszłości. Będzie można studiować na nich od października i - dostawać za to tysiąc złotych stypendium miesięcznie. Fizyka medyczna, inżynieria nanostruktur oraz fizyka w biotechnologii i medycynie - to niektóre z 17 nowych kierunków, które znalazły się na liście zamówionych przez rząd. Minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosi, jakie uczelnie otrzymają na nie pieniądze.
Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w nadchodzącym roku akademickim 2010/2011 otwiera nowy kierunek studiów - dietetykę.
|
|