Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Dieta nie lancet
Ministerstwo Zdrowia i uczelnie medyczne proponują: przyjmijmy na kierunki lekarskie 124 studentów więcej niż w ubiegłym roku. Na specjalność dietetyka i fizjoterapeuty: odpowiednio o 675 i 759 więcej.
Na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się najnowszy projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne. Do piątku, 18. czerwca opinia publiczna może zgłaszać ewentualne uwagi i zastrzeżenia. Wszystkie z nich, o ile jakieś wpłyną zostaną przedyskutowane na konferencji uzgodnieniowej, która zaplanowana jest na 21. czerwca.
Konieczność corocznego wydania rozporządzenia wynika z faktu, iż limity przyjęć na studia medyczne nie są wielkością stałą, bowiem uczelnie w każdym roku akademickim proponują inne limity miejsc podyktowane aktualną sytuacją uczelni, możliwościami dydaktycznymi oraz oceną zapotrzebowania, w tym zainteresowaniem przyszłych studentów kształceniem na danych kierunkach.

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w dniu 16. listopada 2009 wydała uchwałę, w której przedstawia stanowisko uczelni medycznych i potwierdza dysponowanie bazą i kadrą dydaktyczną oraz odpowiednimi warunkami praktycznego kształcenia przyszłych lekarzy. Tym samym uczelnie medyczne zgłosiły gotowość do przyjęcia większej liczby studentów na przyszły rok akademicki.

W stosunku do roku akademickiego 2009/2010, zgodnie z przesłanymi przez wszystkie uczelnie propozycjami, limit miejsc (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz prowadzonych w języku innym niż język polski) na kierunku:

* lekarskim uległ zwiększeniu o 124 miejsca,
* lekarsko-dentystycznym uległ zmniejszeniu o 5 miejsc,
* farmacja uległ zwiększeniu o 47 miejsc,
* analityka medyczna uległ zwiększeniu o 113 miejsc,
* dietetyka uległ zwiększeniu o 675 miejsc,
* fizjoterapia uległ zwiększeniu o 729 miejsc,
* pielęgniarstwo uległ zmniejszeniu o 1511 miejsc,
* pielęgniarstwo (tzw. studia pomostowe) uległ zwiększeniu o 1223 miejsca,
* położnictwo uległ zmniejszeniu o 203 miejsca,
* położnictwo (tzw. studia pomostowe) uległ zwiększeniu o 19 miejsc,
* ratownictwo medyczne uległ zwiększeniu o 290 miejsc,
* techniki dentystyczne uległ zwiększeniu o 60 miejsc,
* zdrowie publiczne uległ zwiększe
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu