Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych
Krwawienie z żylaków przełyku jest poważnym, zagrażającym życiu powikłaniem nadciśnienia wrotnego u chorych z marskością wątroby. Szacuje się, że ryzyko ponownego krwawienia z żylaków przełyku u chorych, którzy doświadczyli tego powikłania jest bardzo wysokie (około 60% ryzyka ponownego krwawienia w okresie 1-2 lat). Z uwagi na to niezwykle istotne jest wdrożenie profilaktyki ponownego krwawienia z żylaków przełyku.
 
Jatrogenne perforacje przewodu pokarmowego należą do rzadkości, niemniej jednak stanowią istotne z rokowniczego punktu widzenia powikłanie diagnostycznej, a przede wszystkim terapeutycznej endoskopii przewodu pokarmowego. Szacuje się, że odsetek perforacji przewodu pokarmowego wynosi około 0.01-0.6% endoskopii diagnostycznych i 0.6-5.5% badań endoskopowych terapeutycznych. Powikłanie to nabiera na znaczeniu, jeśli weźmiemy pod uwagę wzrastającą stale ilość wykonywanych rocznie badań endoskopowych przewodu pokarmowego na świecie. Na przykład w Holandii, zamieszkiwanej przez około 17 milionów ludzi, rocznie przeprowadza się aktualnie około 400000 endoskopii przewodu pokarmowego.
 
Wzdęcie brzucha należy do najczęstszych objawów ze strony przewodu pokarmowego zgłaszanych przez pacjentów w codziennej praktyce lekarskiej. Objaw ten w sposób istotny obniża jakość życia. Może pojawiać się jako izolowany symptom, ale częściej jest elementem całości obrazu klinicznego wielu innych jednostek chorobowych.
Rak gruczołu krokowego w dużej mierze jest dziedziczny. Badania również dowodzą, że np. populacja afroamerykańska jest bardziej narażona na ryzyko wystąpienia raka stercza. Ponadto okazuje się, że częściej na tę przypadłość chorują mężczyźni w zaawansowanym wieku, zwłaszcza po osiemdziesiątym roku życia.
 
Choroba Leśniowskiego-Crohna (ang. Crohn’s disease – CD) jest przewlekłym, nieuleczalnym schorzeniem przewodu pokarmowego. Pomimo coraz częstszego stosowania leków immunosupresyjnych oraz inhibitorów TNF-alfa szacuje się, że nadal ponad połowa chorych wymaga leczenia operacyjnego w ciągu 10 lat od diagnozy CD. Wiadomo jednak, że resekcja części przewodu pokarmowego objętego chorobą nie oznacza wyleczenia, a nawroty pooperacyjne CD (ang. postoperative recurrence – POR) stanowią istotny problem kliniczny.
Obecność objawów negatywnych (ubytkowych) schizofrenii, które nie ulegają poprawie po leczeniu przeciwpsychotycznym stanowi nadal wyzwanie terapeutyczne dla klinicystów. Niewiele jest poprawnie metodologicznie przeprowadzonych badań oceniających występowanie oraz wpływ objawów negatywnych schizofrenii na przebieg leczenia krótko i długoterminowego w pierwszym epizodzie psychozy. Badacze Galderisi i wsp. przeprowadzili taką analizę u pacjentów biorących udział w badaniu EUFEST (ang. European First Episode Schizophrenia Trial).
W New England Journal of Medicine zaprezentowano wyniki badania oceniającego efektywność radiochemioterapii, po której przeprowadzono zabieg operacyjny w porównaniu do samego leczenia chirurgicznego. Badanie przeprowadzono u chorych na pierwotnie operacyjnego raka przełyku lub połączenia żołądkowo-przełykowego.
 
Kwas solny wchodzący w skład soku żołądkowego odgrywa jedną z kluczowych ról w patogenezie uszkodzenia błony śluzowej przełyku oraz wynikających z tego objawów klinicznych u chorych z chorobą refluksową przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease – GERD). Wykazano zależność między nasileniem nadżerkowych zmian zapalnych w przełyku a czasem ekspozycji na kwaśną (pH<4) treść żołądkową.
W Prostate Cancer opublikowano wyniki badania, w którym oceniono późne powikłania (10-letnia obserwacja) u chorych na raka prostaty poddanych radykalnej prostatektomii, radykalnej radioterapii lub brachyterapii.
Analiza danych pochodzących z badania VITATOPS wykazała, że u chorych nieprzyjmujących leków przeciwpłytkowych suplementacja witamin z grupy B związana była ze zmniejszonym ryzykiem niedokrwienia narządowego.
Strona:    Poprzednia   25   26   27   28   29   30   31   32   Następna
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie