Pokaż: WszystkieMedycynaFarmacja | Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych |
Większość pacjentów z nadciśnieniem do osiągnięcia docelowych wartości ciśnienia tętniczego wymaga zastosowania w leczeniu hipotensyjnym terapii skojarzonej. Mimo ,że obecne osiągnięcia farmakoterapii nadciśnienia tętniczego pozwalają kojarzyć różne leki przeciwnadciśnieniowe, nie wszystkie kombinacje są równie skuteczne i bezpieczne. Zaleca się łączenie inhibitora układu renina-angiotensyna z diuretykiem tiazydowym, najczęściej hydrochlorotiazydem (HCTZ) lub diuretykami taizydopodobnymi , takimi jak indapamid lub chlorthalidon. Jednak nie wszystkie te diuretyki są sobie równe.
Według najnowszego badania opublikowanego online 6 listopada 2014 roku w JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery przewlekłe drażnienie protezami zębowymi śluzówki jamy ustnej może prowadzić do rozwoju nowotworów tej okolicy, zwłaszcza u osób niepalących.
Polscy lekarze od listopada 2014 roku mogą stosować innowacyjny preparat u swoich pacjentów z bólem nowotworowym i zaparciami poopioidowymi – informuje dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej. Terapia celowana łącząca oksykodon z naloksonem, odwraca negatywny wpływ opioidów na czynność przewodu pokarmowego bez zaburzenia efektu przeciwbólowego.
Mleko i jego przetwory uważane są za jedno z podstawowych źródeł wapnia i wartościowego białka. Między innymi dlatego bywa ono postrzegane jako niezbędny, sprzyjający dobremu zdrowiu składnik diety.
Przedstawiona pod koniec października 2014 r. analiza trendów w procesach o błędy medyczne w Stanach Zjednoczonych dotknęła również kwestii nowych kierunków zmian w prawie.
Na łamach JAMA trzech ekspertów przedstawiło pogląd na nowe trendy w amerykańskim prawie medycznym. Mogą one wpłynąć na zmniejszenie presji, która obecnie wpływa na podejmowanie przez lekarzy decyzji, a wynika z nadmiernej liczby pozwów w sprawach o błąd medyczny.
Decyzja o przetoczeniu koncentratu krwinek czerwonych (KKCz) we wstrząsie septycznym najczęściej jest uzależniona od stężenia hemoglobiny we krwi.
Czynnik wzrostu i różnicowania 15 (GDF-15, Growth Differentiation Factor 15) jest biomarkerem pozwalającym przewidywać ryzyko zgonu i zdarzeń sercowo-naczyniowych nie tylko u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym i niewydolnością serca, ale także u osób w wieku podeszłym, które nie prezentują objawów.
Narastająca epidemia nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży stanowi wyzwanie zarówno dla lekarzy pierwszego kontaktu, jak i dla całego systemu opieki zdrowotnej.
Choroba Parkinsona, która dotyka 0,3% populacji ogólnej i 4% osób w wieku powyżej 80 lat, jest drugą co do częstości chorobą neurodegeneracyjną. Anang i wsp. przeprowadzili badanie obserwacyjne, którego celem było określenie ryzyka otępienia zależnie od objawów występujących w przebiegu choroby Parkinsona.
|
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie
|