Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Zmiana systemu kształcenia młodych - lekarzy za i przeciw
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która zakłada między innymi likwidację podyplomowego stażu lekarskiego i zmianę systemu kształcenia młodych lekarzy. Nie cichną głosy sprzeciwu.
Sprawa zniesienia stażu od początku budziła duże kontrowersje w środowisku medycznym, które wielokrotnie wyrażało swój sprzeciw i podejmowało próby utrzymania stażu. Również po ustanowieniu nowych przepisów głosy niezadowolenia nie cichną.

Według MZ likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W ocenie MZ jest to niezbędne nie tylko ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego (od momentu uzyskania dyplomu wyższej uczelni do momentu otrzymania dyplomu lekarza specjalisty), ale również z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów. Obecnie stażysta, zanim uzyska samodzielność zawodową, przez 12-13 miesięcy pracuje pod nadzorem innego lekarza. Wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.

Pierwszej oceny nowo uchwalonej ustawy podjął się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), Maciej Hamankiewicz. W udzielonym komentarzu zaznaczył, że zmiany wprowadzone w systemie specjalizacji są pozytywne, gdyż w znacznym stopniu ułatwią lekarzom kształcenie, natomiast likwidacja stażu jest błędem, którego należy żałować. - Podczas prac w sejmowej Komisji Zdrowia zrezygnowano z likwidacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zastąpiono go Lekarskim Egzaminem Końcowym. Postulował o to samorząd lekarski. Żałujemy, że zlikwidowano staż lekarski (...); nie podzielam poglądu, że jego likwidacja przyczyni się do zwiększenia liczby lekarzy. Aby to nastąpiło, konieczne jest zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne – ocenia Hamankiewicz.

Prezes NRL podkreślił, że cała Rada będzie bacznie czuwała nad jakością kształcenia lekarzy w Polsce, zarówno w zakresie szkoleń przed- jak i podyplomowych. - Naszym zadaniem jest pilnowanie, by lekarze byli jak najlepiej wykwalifikowani - dodał.
Projekty nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty należy do pakietu ustaw zdrowotnych, który ma poprawić sytuację służby zdrowia. Projekty wprowadzają duże zmiany m.in. w przepisach dotyczących funkcjonowania szpitali oraz w zasadach refundacji leków i kształcenia lekarzy.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
klps88 05.04.2011 o 13:16 Czy ktoś wie kogo i od kiedy te zmiany mają obowiązywać? Nie można przecież zmieniać zasad w trakcie studiów! :/
klps88 05.04.2011 o 13:21 Czy ktoś wie kogo i od kiedy te zmiany mają obowiązywać? Nie można przecież zmieniać zasad w trakcie studiów! :/