Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Zakończyła się I edycja warsztatów „Jak rozmawiać, żeby dobrze leczyć”
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zakończył I edycję warsztatów z komunikacji dla przyszłych lekarzy. Wzięło w nich udział 60 studentów kierunków lekarskich dwóch Wydziałów Uniwersytetu.
Realizacja warsztatów możliwa była dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Warsztaty zostały zrealizowane i sfinansowane w całości w ramach projektu „Jak rozmawiać żeby dobrze leczyć? Warsztaty komunikacji i staże dla przyszłych lekarzy” realizowanego w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W ramach warsztatów studenci mieli 15 godzin warsztatów i 10 godzin zajęć symulacyjnych.
Tematyka zajęć warsztatowych i symulacyjnych obejmowała:
• komunikację werbalną, zasady skutecznego porozumiewania się, błędy w komunikacji,
• komunikację niewerbalną, mowę ciała, rolę tonu głosu, dotyku i kontaktu wzrokowego z pacjentem, granice indywidualne,
• podstawowe techniki terapeutyczne w budowaniu przymierza terapeutycznego z pacjentem i pozyskaniu go do współpracy,
• pracę z pacjentem niewspółpracującym, roszczeniowym, agresywnym,
• komunikację z pacjentem dziecięcym:
nawiązywanie kontaktu z dzieckiem
dostosowane do jego wieku, potrzeb rozwojowych i poznawczych,
• zasady komunikacji w sytuacjach trudnych,
• pracę z pacjentem (dorosłym/dzieckiem) chorym terminalnie, zasady przekazywania niekorzystnego rokowania, rozpoznania,
• budowanie i zarządzanie zespołem, współpracę w grupie, rozwiązywanie konfliktów,
• radzenie sobie ze stresem, zapobieganie wypaleniu zawodowemu.

Do części symulacyjnej z wykorzystaniem infrastruktury CDiSM (przygotowanie sprzętu i symulatorów, przygotowanie scenariuszy symulacyjnych pod kątem medycznym oraz wcielenie się w rolę pacjenta) byli zaangażowani pracownicy Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
Dla 54 studentów którzy ukończyli warsztaty i otrzymali najwyższą liczbę punktów zostały przewidziane płatne staże w szpitalach klinicznych SUM oraz w gliwickim hospicjum, w okresie wakacyjnym. Studenci będą mogli wykorzystać nabyte podczas warsztatów umiejętności komunikacyjne głównie na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych.
W związku z dużym zainteresowaniem tematyką komunikacji wśród studentów medycyny Uczelnia zamierza przeprowadzić kolejne edycje warsztatów komunikacyjnych dla studentów ostatniego roku kierunków lekarskich, z poszerzeniem o kierunek lekarsko-dentystyczny. W celu pozyskania funduszy na warsztaty SUM planuje udział w konkursie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu