Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Układ Warszawski podpisany
W marcu Warszawski Uniwerystet Medyczny i Uniwersytet Warszawski podpisały porozumienie o współpracy, na mocy którego uczelnie zobowiązały się do wspólnych działań na rzecz wzrostu konkurencyjności polskiej nauki, rozwoju ośrodków badawczych oraz wzmocnienia współpracy środowiska naukowego z gospodarką.
Porozumienie w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego podpisali Rektorzy obu Uczelni: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow i prof. Marek Krawczyk.

Podpisana umowa sankcjonuje trwającą od dziesięcioleci współpracę obu uczelni. – Sięgając do historii, pamiętamy, że kiedyś byliśmy częścią Uniwersytetu Warszawskiego – mówił podczas uroczystości prof. Marek Krawczyk. – Dzisiaj jesteśmy niezależną uczelnią, ale nigdy nie zapominamy o wspaniałych korzeniach i fakcie, że Uniwerystet Warszawski jest naszym partnerem, a nasza współpraca na polu badań i dydaktyki ma ogromne znaczenie – kontynuował.

– Podpisane dzisiaj porozumienie kładzie nacisk na współpracę naukową – mówiła prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow. – Nie zamierzamy jednak ograniczać się jedynie do wspólnej działalności badawczej. Choć celem obu naszych uczelni jest bycie uniwersytetami badawczymi, to prowadząc badania zawsze robimy to przy udziale młodych ludzi, których kształcimy oraz z myślą o nich – podkreślała Pani Rektor.

Wspólne projekty i badania już dziś ściśle łączą środowiska akademickie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwerystet Warszawskiego. Największym wspólnym przedsięwzięciem, o którym w trakcie uroczystości mówili rektorzy obu uczelni, jest powołanie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Na jego utworzenie uczelnie uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości blisko 360 mln zł. CePT, który składać się będzie z kilkunastu laboratoriów i pracowni, umożliwi prowadzenie interdyscyplinarnych badań biomedycznych na najwyższym światowym poziomie. Naukowcy z UW, WUM oraz innych warszawskich instytucji zaangażowanych w projekt, zajmować się będą opracowywaniem nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu chorób nowotworowych, układu krążenia oraz układu nerwowego. – Nauka musi być dzisiaj uprawiana niezależnie od istniejących struktur instytucjonalnych – mówiła o zaletach CePT Rektor UW. – Grupy badawcze powinny tworzyć się zgodnie z potrzebami naukowców – dodała.

– CePT jest jedynie jednym z wielu przykładów naszej wieloletniej współpracy – podkreślał Rektor naszego Uniwersytetu, nawiązując m.in. do planów uruchomienia przez obie uczelnie wspólnego kierunku studiów „Logopedia ogólna i kliniczna”, które prowadzone będą przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz I Wydział Lekarski naszej Uczelni.

ak
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu