Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Trzynaste spotkanie PanCare
W dniach 12-14 maja we Wrocławiu odbyło się trzynaste spotkanie PanCare poświęcone problemom zdrowotnym pacjentów po zakończonym leczeniu chorób nowotworowych.
Nowe możliwości terapeutyczne przyczyniają się do znacznej poprawy wyleczalności z choroby nowotworowej, ale pojawiają się inne problemy zdrowotne, będące następstwem choroby jak i zastosowanej terapii.

Obradom przewodniczył dr Lars Hjorth, prezydent PanCare z Uniwersytetu w Lund, Szwecja. Organizatorami ze strony polskiej były: dr hab. Bernarda Kazanowska, prof. nadzw. i dr hab. Ewa Barg z naszego Uniwersytetu oraz prof. dr hab. Maryna Krawczuk-Rybak i dr Anna Panasiuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Istotny organizacyjnie również był udział studentów ze Studenckiego Koła Endokrynologii, Hematologii i Onkologii przy Zakładzie Podstaw Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Zorganizowanie takiego spotkania nie byłoby możliwe bez wsparcia Złotego Sponsora Fundacji „Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową” ( Warszawa) oraz sponsorów Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”( Wrocław) i Fundacji ”Pomóż Im” Onkologia i Hospicjum dla dzieci” (Białystok).

W obradach uczestniczyło blisko 100 osób: lekarzy, psychologów, nauczycieli ale również ozdrowieńców i ich rodziców. Przedstawienie aktualnego stanu zdrowia pacjentów leczonych onkologicznie w okresie dziecięcym i młodzieńczym stanowiło przyczynek do stworzenia „paszportu” chorego, który ma ułatwić postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w życiu dorosłym. Informacje umieszczone w „paszporcie”, a dotyczące rozpoznania, zastosowanej terapii p/nowotworowej mają przyczynić się do podniesienia jakości życia tych pacjentów.

Żywe zainteresowanie wzbudziły prace i doświadczenia ośrodków polskich: Kliniki Transplantologii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej z Wrocławia, Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej z Białegostoku oraz Kliniki Onkologii CZD z Warszawy, co stworzyło możliwości rozszerzenia współpracy w tym zakresie na forum europejskim.

W trakcie spotkania postanowiono powołać naukowe towarzystwo PanCare, a także prowadzono rozmowy o konieczności stworzenia standardów opieki zarówno medycznej jak i terapeutycznej ozdrowieńców oraz poradni i oddziałów zajmujących się ich problemami.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu