Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Szkolnictwo wyższe w Polsce
„Szkolnictwo wyższe w Polsce” pod takim tytułem ukazał się raport przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według tego opracowania uczelnie co roku przyciągają coraz więcej zagranicznych studentów, a dyplom wyższej uczelni jest atutem na rynku pracy. Dwa lata temu w Polsce studiowało prawie 25 tys. cudzoziemców.
Najczęściej przyjeżdżali do nas studenci z Ukrainy (ponad 6,3 tys. osób), Białorusi (prawie 3 tys.), a także Norwegii (ponad 1,5 tys.). „W latach 2004-11 liczba cudzoziemców wzrosła prawie trzykrotnie" – zaznaczono.
Zawarte w opracowaniu zestawienia, tabele i wykresy są fotografią stanu obecnego oraz ukazują zmiany w systemie szkolnictwa wyższego jakie dokonały się w ostatnich latach i będą dokonywać w najbliższej przyszłości. „W Polsce studiuje blisko 1,67 mln studentów. W ciągu najbliższej dekady ich liczba zmaleje do 1,25 mln” - wynika z opublikowanego raportu. Według danych w ostatnich latach najbardziej popularną grupą kierunków są "nauki społeczne, gospodarka i prawo", które studiuje prawie 38 proc. studentów. W grupie określonej jako "technika, przemysł i budownictwo" uczy się 16 proc. studentów. Za to kierunek z grupy "kształcenie" wybrało 11 proc. studentów.
Publikacja ministerstwa powstała w oparciu o dane z systemu POL-on oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Informacje są punktem wyjścia do analiz i prognoz dotyczących rozwoju polskich uczelni.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej:
http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_07/6bf8b0381a4126920fc2afb20dfebb9d.pdf
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu