Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Szkolenie "Savoir-vivre gdy spotkasz osobę niewidomą
Studenckie Koło Zdrowia Publicznego działające przy Zakładzie Zdrowia Publicznego wraz z Fundacją Szansa dla Niewidomych i Stowarzyszeniem Zdrowie Publiczne serdecznie zapraszają wszystkich studentów i pracowników Uczelni na bezpłatne szkolenie pt.: "Savoir-vivre gdy spotkasz osobę niewidomą".
Celem głównym spotkania będzie zapoznanie słuchaczy z problemem stygmatyzacji i wykluczenia społecznego osób niewidomych i słabowidzących, pokazanie współczesnego niewidomego jako osoby zrehabilitowanej i aktywnej, wskazanie roli organizacji pozarządowej w aktywnej rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku.

Spotkanie poprowadzą Elena Świątkowska, Katarzyna Tomasiak – Tyflospecjalistki z Fundacji Szansa dla Niewidomych, wolontariusze Fundacji Szansa dla Niewidomych.
SZKOLENIE odbędzie się w budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu przy ul. Szpitalnej 37 w Białymstoku, sala 3.13 (II piętro), 22 maja o godz. 13.00

Program spotkania:
1.Stereotypy
Pierwszy etap poprowadzony przez osobę z dysfunkcją wzroku lub wolontariusza wraz z pracownikiem Fundacji – przedstawienie barier napotykanych przez osoby z dysfunkcją wzroku, obalenie stereotypów, zaprezentowanie rozwiązań które mogą zapobiegać wykluczeniu ze społeczeństwa osób niepełnosprawnych. Wyjaśnienie roli organizacji pozarządowych w kształtowaniu rzeczywistości grup marginalizowanych.
2.Savoir vivre
Czy niewidomy potrzebuje pomocy? Jak powinienem zachować się wobec osoby niewidomej na ulicy, w autobusie, w sklepie?
Wyjaśnienie form zadawania pytań i ich oddźwięku. Pytanie „Czy Pan/Pani potrzebuje pomocy?” Savoir vivre - jak się zachować spotykając osobę niewidomą.
3.Pies przewodnik
Krótki pokaz umiejętności psa przewodnika i kilka wskazówek jak się zachować widząc psa przewodnika oraz garść najważniejszych regulacji prawnych.
4.Rozwiązania tyflorehabilitacyjne
Jak niewidomy robi herbatę? Jak czyta? Jak wysyła maila? Jak szuka kluczy? Skąd wie czy jest dzień czy noc? Jak dobiera pasujące ubrania?
Pokaz prostych rozwiązań tyflorehabilitacyjnych – „brzęczyk do kawy”, „rozpoznawacz kolorów”, książki w brajlu i czarnodurku itp. Uświadomienie uczestnikom, że osoba z jakąkolwiek dysfunkcją przy użyciu rozwiązań technicznych może funkcjonować doskonale na każdej płaszczyźnie życia.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu