Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Świadectwa umiejętności zamiast specjalizacji
Ministerstwo zdrowia odejść od kategorycznego wymogu posiadania przez lekarzy specjalizacji. Przedstawiło projekt zmian prawnych, dzięki którym do wykonywania konkretnych świadczeń wysoko – specjalistycznych wymagane będzie „świadectwo umiejętności”, które będzie można uzyskać znacznie łatwiej niż stopień specjalizacji.
W czerwcu Ministerstwo Zdrowia opublikowało założenia do projektu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Planowane zamiany mają dotyczyć zasad uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego.

Konieczność wprowadzenia zmian w dotychczasowym systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, Ministerstwo Zdrowia tłumaczy faktem braku odpowiednio wykwalifikowanej kadry medycznej. Medyków brakuje nie tylko w Polsce, podobne tendencje obserwuje się także na całym świecie. Na taki stan duży wpływ ma aktualna sytuacja demograficzna oraz możliwość pracy poza granicami kraju. Przed kilkoma laty europejski rynek pracy „otworzył się” na polskich specjalistów, w związku z czym wielu z nich wyemigrowało. Kolejnym czynnikiem jest wejście w życie unijnych przepisów dotyczących ograniczenia czasu pracy do 48 godzin tygodniowo.

Ministerstwo Zdrowia dostrzegając powyższe problemy postanowiło zareagować i stworzyć projekt ustawy, która pozwoli zapełnić powstałe luki w kadrach medycznych. Resort zdrowia podkreśla, że aktualne regulacje, dotyczące umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, zawarte w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie spełniają swojej roli, w związku z czym należy je zmienić. W efekcie lekarze będą mogli zdobywać świadectwa umiejętności znacznie szybciej niż specjalizację.

„Nowo opracowana ustawa ma stworzyć podstawy prawne do wprowadzenia systemowych rozwiązań pozwalających na uzyskiwanie przez lekarzy świadectw posiadanie przez nich umiejętności. Skutkować to powinno większą dostępnością do usług medycznych i zmniejszeniem kolejek oczekujących”, czytamy w uzasadnieniach do założeń projektu.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu