Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Stypendia dla najzdolniejszych
Ponad 2 mln złotych przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stypendia dla najzdolniejszych młodych naukowców. Najwięcej stypendystów studiuje na Uniwersytecie Warszawskim i Wrocławskim. Każdy z nich przez trzy lata będzie dostawał prawie 4000 złotych miesięcznie.
W porównaniu do zeszłego roku liczba utalentowanych studentów, którzy otrzymają stypendium wzrosła czterokrotnie – MNiSW w 2010 r. uhonoruje aż 85 młodych naukowców. Najwięcej z nich, bo aż po 11 osób jest związanych z Uniwersytetem Warszawskim i Wrocławskim. Dziesięciu laureatów wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Tegoroczne wnioski były na niezwykle wysokim poziomie, stąd nasze starania o zwiększenie puli środków przeznaczanych na stypendia – zaznacza minister Kudrycka.

Te starania zakończyły się sukcesem – na stypendia rząd przeznaczy o 1,4 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku. Laureaci przez 36 miesięcy, a w przypadku niektórych projektów badawczych przez 12 lub 24 miesiące, otrzymywać będą 3 830 zł. Stypendia MNiSW, przyznawane od pięciu lat, są oceniane w pięciu kategoriach: nauki ścisłe, medyczne, przyrodnicze, techniczne oraz humanistyczne i społeczne.

- Program stypendialny dla wybitnych młodych naukowców to z punktu widzenia kraju wyjątkowa inwestycja. Przyznawane na dłuższy okres czasu stypendia pozwalają tym utalentowanym młodym uczonym skoncentrować się na prowadzonych badaniach, co w perspektywie najwyżej kilku lat zaowocuje rozwojem wiedzy medycznej czy technologicznej, przełomowymi wdrożeniami i patentami, ale też projektami naukowymi, które w istotny sposób wzbogacają wiedzę o polskim społeczeństwie, naszej historii, dziedzictwie narodowym – dodaje minister.

W tegorocznej edycji konkursu o stypendia ubiegało się aż 296 naukowców, którzy nie ukończyli 35 lat, ale już odnoszą sukcesy naukowe dostrzegane i doceniane w Polsce i za granicą.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu