Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Ryzyko złamania kości udowej po włączeniu leków przeciwnadciśnieniowych
Spadki ciśnienia tętniczego krwi wynikające z włączenia leków przeciwnadciśnieniowych mogą prowadzić do upadków. W przypadku osób starszych upadki mogą skutkować złamaniem kości udowej, które w tej grupie wiekowej pociąga za sobą śmierć średnio jednego na czterech pacjentów w ciągu roku od zdarzenia.
Do zgonów prowadzą powikłania zakrzepowo-zatorowe oraz zakażenia. Butt i wsp. zbadali ryzyko złamania kości udowej po włączeniu farmakoterapii przeciwnadciśnieniowej w grupie ponad 300 tysięcy starszych pacjentów. Odnotowano 1463 złamań kości udowej. Ryzyko złamania w okresie półtora miesiąca po włączeniu leczenia było o 43% wyższe niż w pozostałym czasie. Uzyskane wyniki wskazują na konieczność zalecania starszym pacjentom i ich rodzinom szczególnej czujności w czasie następującym bezpośrednio po rozpoczęciu farmakoterapii nadciśnienia tętniczego. Do analiz włączono chorych przyjmujących między innymi: beta-blokery, antagonistów kanału wapniowego, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę, blokery receptora angiotensyny II i diuretyki.

Źródło: Butt DA, Mamdani M, Austin PC i wsp. The Risk of Hip Fracture After Initiating Antihypertensive Drugs in the Elderly. Arch Intern Med 2012; online ahead of print.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu