Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Powrót do młodości – odkrycie na Nobla
Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Ich zasługą jest odkrycie, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do stadium pluripotentnych komórek macierzystych.
Kluczowy eksperyment dokumentujący, że specjalizacja komórek budujących organizm jest odwracalna został przeprowadzony przez J. B. Gurdona w 1962 r. Naukowiec usunął z żabiej komórki jajowej jądro komórkowe, a następnie wszczepił w to miejsce jądro pochodzące z komórki kijanki. Tak zmodyfikowane jajo rozwijało się dalej normalnie. Tym sposobem Brytyjczyk udowodnił, że komórki przez całe swoje życie zachowują maszynerię potrzebną do przekształcania się w dowolne linie komórkowe, a zatem można próbować je reprogramować.
40 lat później S. Yamanaka odkrył, że za cofnięcie w rozwoju dojrzałych komórek ponownie do etapu komórek macierzystych odpowiada kilka zidentyfikowanych przez niego genów. Iniekcja tych genów do jądra mysich komórek skóry spowodowała ich zamianę w komórki macierzyste, z których następnie udało się wyhodować kilka różnych rodzajów tkanek.
Oba te eksperymenty całkowicie zrewolucjonizowały nasze spojrzenie na proces różnicowania się komórek organizmu i prawdopodobnie będą miały niebagatelne znaczenie dla rozwoju medycyny, dzięki nim możliwe jest opracowanie całkowicie nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych – napisała w uzasadnieniu Komisja Noblowska.
Laureaci podzielą się kwotą 8 mln koron szwedzkich (około 940 tys. euro). Dotychczas honorarium za zdobycie Nagrody Nobla wynosiło 10 mln koron szwedzkich – przyczyną obniżki jest światowy kryzys gospodarczy i konieczność „utrzymania stabilności finansowej” fundacji noblowskiej.
MKC

źródło: http://pulsmedycyny.pl/2676460,92737,powrot-do-mlodosci-odkrycie-na-nobla
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu