Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Mały Pacjent w prawie i medycynie”
Koła Naukowego Prawa Medycznego „Lege Artis” działającego przy Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, zaprasza do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Mały Pacjent w prawie i medycynie”, która odbędzie się w dniu 21 maja 2014 r. o godzinie 10:00 w Collegium Iuridicum Novum WPiA UAM, w Sali Auditorium Maximum przy Al. Niepodległości 53, 61-714 Poznań.
I Panel: Procedury medyczne w fazie życia prenatalnego
Zakres zagadnień w pierwszym panelu dotyczyć będzie procedur medycznych w fazie życia płodowego, a w szczególności zakresu opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, diagnostyki prenatalnej, zasad postępowania w razie podejrzenia wady płodu oraz terapii płodu, przyczyn i form wad prenatalnych. Omówiona zostanie również diagnostyka i poradnictwo genetyczne (prekoncepcyjne), odpowiedzialność cywilna lekarza za szkody prenatalne oraz koncepcje wrongufl birth, wrongful life i wrongful conception. Poruszyć zamierzamy kwestię władzy rodzicielskiej w stosunku do nienarodzonego dziecka oraz prawa do wyrażania zgody na czynności medyczne w fazie prenatalnej, a także statusu prawnego nasciturusa.
II Panel: Neonatologia – problem medyczny, prawny i etyczny
W drugim panelu dyskutować będziemy na temat martwego i żywego urodzenia się dziecka (problematyka prawa spadkowego), etycznych dylematach współczesnego neonatologa i o uporczywej terapii.
III Panel: Pediatria XXI wieku
W trzecim panelu poruszymy zagadnienia wyzwań stojących przed pediatrią w XXI wieku oraz prawnych aspektów przymusu leczenia osoby małoletniej, a w tym obowiązku szczepień. Wystąpienia obejmować będą również kwestię autonomii małoletniego pacjenta, tj. prawa do informacji oraz do wyrażenia zgody na świadczenie medyczne, a także problem zezwolenia Sądu Opiekuńczego na zabieg lekarski, zgody zastępczej przedstawiciela ustawowego. W zakresie naszego zainteresowania znajdują się również transplantacja z udziałem osoby małoletniej oraz problematyka przetaczanie krwi u Świadków Jehowy.
Cel Konferencji
Celem konferencji jest nie tylko poszerzenie wiedzy z przedstawionych powyżej specjalistycznych dziedzin medycyny i prawa, lecz przede wszystkim stworzenie warunków do prowadzenia żywej, opiniotwórczej i cennej naukowo dyskusji, która wskaże na aktualne problemy opieki zdrowotnej i ochrony prawnej „małych pacjentów” oraz możliwości ich rozwiązywania w praktyce. Konfrontacja medycznego i prawniczego punktu widzenia na wspomniane tematy stanowi nadrzędną intencję organizatorów Konferencji.
Potrzeba znajmości aspektów prawnych u lekarza i studenta medycyny
Konferencja znacząco poszerzy wiedzę z zakresu dynamicznie rozwijającego się sektora medycznego, jakim niewątpliwie jest medycyna prenatalna, neonatologia i pediatria. Wyzwania współczesnego świata stawiają lekarzy przed całkiem nowymi problemami, z którymi niejednokrotnie nie stykali się ani na studiach, ani w toku swej kariery zawodowej – szczególnie w zakresie rozwoju prawodawstwa, które niejednokrotnie znacząco wpływa na sposób wykonywania zawodu lekarza. Z tego też powodu pragniemy wyjść naprzeciw potrzebom i w ramach Konferencji przedstawić osobom aktywnie lekarzom i studentom studiów medycznych kompendium potrzebnych im informacji, które mogą znacząco poszerzyć ich pogląd na najnowsze aspekty prawne opieki prenatalnej, neonatologicznej i pediatrycznej, a dzięki temu ułatwić pełnienie obowiązków zawodowych.
Na sam koniec warto wspomnieć, że udział w Konferencji jest bezpłatny, a organizatorzy planują zapewnić uczestniczącycm studentom medycyny - punkty edykacyjne, a radcom prawnym i adwokatom – punkty szkolenia zawodowego. Obowiązkowa rejestracja na Konferencję na adres e-mail: konferencja.maly.pacjent@gmail.com startuje od 1 kwietnia.
Bądź na bieżąco z Konferencją:
http://legeartisuam.wordpress.com/maly-pacjent-w-prawie-i-medycynie/
Obserwuj Konferencję na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/634907086588293/?fref=ts

Michał Puk
Prezes Koła Naukowego Prawa Medycznego „Lege Artis”
Asystent w Kancelarii Okręgowego Sądu Lekarskiego WIL


 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu