Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



O zdrowiu z młodymi sportowcami
Lekarze z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Katedry Pneumonologii i Alergologii oraz Kliniki Psychiatrii Rozwojowej, Zaburzeń Psychotycznych i Wieku Podeszłego oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego są współautorami projektu “Sport, Zdrowie, Rodzina”, który został zainaugurowany 14 grudnia br. na oddanym rok temu nowoczesnym Stadionie Miejskim w Gdyni.
Działania edukacyjne Uczelni przygotowali m.in. lek. Aleksandra Puch, lek. Karol Wierzba, student Damian Kaufmann, dr Anna Pakalska i dr Iwona Damps-Konstańska.

Celem projektu jest wspieranie rozwoju, zdrowia fizycznego i psychospołecznego oraz zapobieganie najczęstszym problemom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży, która zdecydowała się uprawiać wyczynowo sport. Intencją organizatorów jest, aby po ukończonym kursie uczestnicy projektu jako trenerzy promocji zdrowia dzielili się ze swoimi rówieśnikami zdobytą wiedzą oraz zachęcali do zdrowego stylu życia swoich znajomych i bliskich. Docelowo edukacja prozdrowotna obejmie prawie 2000 dzieci uprawiających sport i ich rodziców, co uzupełni działania orzecznicze nowej Poradni Medycyny Sportowej uruchomionej w Gdyni przez Urząd Miasta i Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Warszawie. Działania edukacyjne w gdyńskim projekcie “Sport, zdrowie, rodzina” realizowane są podczas dwugodzinnych konferencji dla dzieci uprawiających sport na gdyńskich obiektach. Tematem inauguracyjnego spotkania było zdrowe żywienie oraz aktywność fizyczna.

Grupa ośmioletnich piłkarzy oraz ich rodziców stanowiła wymagające i nadzwyczaj aktywne grono uczestników. Na warsztatach dzieci pod czujnym okiem naszych studentów uczyły się m.in. prawidłowego mycia zębów, mierzenia tętna, odróżniania “śmieciowego” jedzenia od wartościowego, a ich rodzice pogłębiali wiedzę odnośnie zasad prawidłowej diety i wysiłku fizycznego.

Bardzo dobre oceny wykładów i zajęć w ankiecie uzupełnionej przez uczestników spotkania oraz duża ilość zapytań odnośnie kolejnych seminariów potwierdziły zainteresowanie i pozytywnie podsumowały otwarcie części edukacyjnej projektu. Kolejna konferencja, podczas której zostanie poruszona problematyka dopingu i używek jest zaplanowana na 11 stycznia 2013 r.
W inauguracji projektu w Gdyni wzięli udział dr hab. Tomasz Zdrojewski z GUMed oraz dr Hubert Krysztofiak, dyrektor COMS w Warszawie. Projekt gdyński wzorowany jest na europejskim projekcie “Healthy Stadia”, zainicjowanym przez angielską Fundację Prewencji Chorób Serca i Naczyń w odpowiedzi na chuligaństwo na brytyjskich stadionach piłkarskich w latach 90. ubiegłego wieku. W projekcie udział wzięły czołowe europejskie kluby (FC Liverpool, AC Milan, Sewilla FC) oraz samorządy i organizacje pozarządowe, a głównymi jej partnerami zostały World Heart Federation oraz UEFA. Program, wykorzystując obiekty sportowe, promuje na nich zdrowy styl życia i działania środowiskowe wspierające edukację prozdrowotną i zdrowie. Działania są adresowane do kibiców, dzieci i młodzieży uprawiającej sport na tych arenach oraz do społeczności lokalnych. W 2010 roku program “Healthy Stadia” otrzymał po raz pierwszy grant z Komisji Europejskiej.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu