Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Nowy porządek na uczelniach
W maju w Sejmie rozpocznie się publiczna debata o zmianach w ustawie o szkolnictwie wyższym. Zmiany dotyczyć będą także uczelni medycznych i obejmą wszystkie aspekty życia uczelni. – Mają wejść w życie od od 1 października 2011 r. – zapowiada Barbara Kudrycka, minister nauki.
Minister Nauki na początku kwietnia przedstawiła projekt nowelizacji zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym. - To efekt trwających od kwietnia 2008 r. konsultacji ze środowiskiem akademickim - podkreślała minister.

W maju projekt ma trafić do Sejmu. Nowelizacja dotyka każdego aspektu życia uczelni. Np. ważną zmianą dla studentów jest wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów. Zwolnionych z niej będzie 10% najlepszych studentów. Zasady odpłatności określą uczelnie.

Z kolei każdy nauczyciel akademicki będzie musiał uzyskać zgodę rektora na drugie dodatkowe zatrudnienie poza uczelnią. Obecnie informuje o tym rektora, a zgoda wymagana jest przy trzecim z kolei miejscu pracy. Projekt wprowadza też zakaz podległości służbowej wśród najbliższej rodziny.

W propozycji minister pozostały kontrowersyjne zapisy, o których pisała "Rzeczpospolita". Mianowicie uczelnia publiczna nie będzie mogła bez zgody ministra zwiększyć liczby studentów stacjonarnych, jeśli chciałaby przyjąć ich więcej o ponad 2 proc. w stosunku do liczby studiujących w poprzednim roku akademickim.

Kontrowersje wśród rektorów budzi też sztandarowy pomysł nowelizacji - wyłanianie najlepszych wydziałów i jednostek tzw. krajowych naukowych ośrodków wiodących, które przez pięć lat będą otrzymywały dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.

- To oznacza, że ministerstwo chce przez kilka lat dawać pieniądze za to, co dany wydział osiągnął, bez stawiania wymagań dotyczących rozwoju - ocenia prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący Fundacji Rektorów Polskich. - Proponowanym przez rektorów rozwiązaniem jest finansowanie tworzenia takiej jednostki, a następnie kontraktowanie jej dodatkowych zadań, z których byłaby rozliczana.

Źródło: "Rzeczpospolita"
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu