Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Norwegowie zbadają dlaczego Polacy żyją krócej
Trwają ostatnie prace przygotowawcze do polsko-norweskiego projektu badawczego, który ma wyjaśnić, dlaczego Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej.
Koszt badań oszacowano na 2 mln euro.

Program ruszy wiosną w Kielcach i kilku pobliskich gminach. Przebadana zostanie m.in. cała populacja w wieku 45-64 lat, w sumie ok. 100 tys. osób. Uczestnicy projektu będą poddani stałemu monitoringowi do końca swojego życia, a badania będą powtarzane co kilka lat. Specjaliści chcą w ten sposób zanalizować uwarunkowania m.in. chorób nowotworowych i kardiologicznych.

Projekt monitorowania dużej populacji Polaków opracowali wspólnie prof. Witold Zatoński z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie i prof. Lars Vatten z Departamentu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Wiedzy i Technologii w Trondheim w Norwegii. To przedsięwzięcie jest bezpośrednią kontynuacją międzynarodowego projektu HEM – Closing the Gap, realizowanego w Centrum Onkologii w latach 2004-2008.

„Poprzedni projekt pozwolił przeanalizować rozmiar i przyczyny różnic zdrowotnych między wschodnimi i zachodnimi krajami Unii Europejskiej. Jego wyniki pokazały, że mimo gwałtownego ekonomicznego i społecznego rozwoju w Polsce, daje się zauważyć istotne różnice w zdrowiu i zachorowalności w porównaniu do Europy Zachodniej. Teraz trzeba znaleźć przyczyny będące podstawą tych różnic” – mówi prof. Witold Zatoński.

Program jest współfinansowany przez Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych.

ak
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu