Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Łódź rozpoczęła allogeniczne przeszczepianie szpiku
Lekarze Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego, zlokalizowanej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi, przeprowadzili pierwszy w województwie łódzkim allogeniczny przeszczep szpiku kostnego.
W zależności od dawcy materiału przeszczepianie szpiku dzielimy na 3 główne kategorie:
- autologiczne – polegające na użyciu własnych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku;
- syngeniczne – polegające na wykorzystaniu szpiku lub komórek macierzystych od bliźniaka homozygotycznego;
- allogeniczne – dawcą w tym przypadku jest osoba inna niż bliźniak homozygotyczny, może to być osoba spośród krewnych lub też osoba zupełnie niespokrewniona z biorcą.

Ostatni typ przeszczepiania szpiku należy do najtrudniejszych zabiegów, ze względu na znaczne ryzyko odrzucenia przeszczepu (zależne przede wszystkim od nieodpowiedniej zgodności antygenów zgodności tkankowej - MHC).
Biorcą szpiku w przypadku zabiegu wykonanego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi, był 30-letni mężczyzna chorujący na ostrą białaczkę, a dawcą - jego o 3 lata młodsza siostra. Wykonanie kolejnych dwóch przeszczepów, ponownie od spokrewnionych dawców planowane jest we wrześniu. Allogeniczne przeszczepy szpiku należą do najtrudniejszych procedur terapeutycznych w hematologii. Ich wykonywanie wymaga bardzo wysokich kwalifikacji zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego, dostępu do szerokiego zakresu badań laboratoryjnych i odpowiedniej bazy lokalowej.

Powyższa wiadomość jest przede wszystkim bardzo istotna dla pacjentów z podobnymi schorzeniami z województwa łódzkiego. Mimo, że od otwarcia Ośrodka Przeszczepów Szpiku w Łodzi upłynęły już 2 lata, dotychczas pacjenci zmuszeni byli korzystać z placówek zlokalizowanych w Poznaniu lub w Katowicach. Teraz ma się to zmienić.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu