Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Lekarz musi mieć OC
Zgodnie z nowymi wytycznymi każdy lekarz, wykonujący zawód w Polsce ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych
1 stycznia br. weszła w życie nowa ustawa o izbach lekarskich. Nowe przepisy zastępują dotychczasową ustawę z dnia 17 maja 1989 roku oraz uzupełniają ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, z dnia 5 grudnia 1996 roku.

Zgodnie z nowymi wytycznymi każdy lekarz, wykonujący zawód w Polsce ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Do tej pory konieczność taka spoczywała tylko na lekarzach, którzy posiadali kontrakty z zakładami opieki zdrowotnej lub podpisali bezpośrednie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Od stycznia 2010 roku każdy lekarz pracujący w zakładzie opieki zdrowotnej, prowadzący indywidualną lub grupową specjalistyczną praktykę lekarską będzie musiał legitymować się odpowiednimi dokumentami poświadczającymi. Do chwili obecnej nie wydano przepisów, które określałyby warunki ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, w związku z czym obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej nie jest jeszcze aktualny. Wraz z wejściem w życie, wydanego przez Ministra Finansów rozporządzenia regulującego powyższe kwestie zasady styczniowej ustawy zaczną obowiązywać.
Z zebranych danych wynika, że większość lekarzy prowadzących prywatną praktykę lekarską lub działających w ramach prywatnych placówek medycznych ma już dobrowolne ubezpieczenie OC.

ak
Źródło: www.mp.pl, www.rynekzdrowia.pl
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu