Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Jak dostać Nobla z Fulbrightem
Spotkanie informacyjne Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta odbyło się 15 listopada br. na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na zaproszenie Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego poprowadziła je Małgorzata Krasowska, dyrektor wykonawczy Komisji oraz Aleksandra Augustyniak, doradca edukacyjny Komisji. Zaprezentowano szereg korzyści płynących z udziału w programie, oferty stypendiów fundowanych przez Komisję, a także strategię publikacji i współpracy zagranicznej jako klucza do sukcesu naukowego (tzw. know how).
W prezentacji wzięli udział przedstawiciele kadry akademickiej, studenci i przedstawiciele administracji GUMed. Prezentację poprzedziło spotkanie rektora GUMed prof. Janusza Morysia oraz prorektora ds. nauki prof. Tomasza Bączka z przedstawicielami Komisji poświęcone omówieniu przyszłej współpracy oraz włączenia się w projekt “American Corner Gdańsk” – Centrum Informacji i Kultury Amerykańskiej w Trójmieście.

Program Fulbright jest największą w Europie Centralnej i Wschodniej ofertą wymiany naukowej pomiędzy USA i Polską. Głównym celem polskiej Komisji Fulbrighta jest krzewienie międzynarodowej wymiany naukowej i kulturalnej między obydwoma krajami. W ramach swoich programów Komisja wspiera studia, badania naukowe i inną działalność akademicką polskich i amerykańskich ludzi nauki oraz instytucji naukowych, jak również zajmuje się organizacją wymiany studentów, stażystów, naukowców i nauczycieli. Program finansowany jest w 50% przez rząd amerykański, pozostałe 50% musi pozyskać dany kraj. Z Polski co roku na stypendium wyjeżdża ok. 20 osób.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu