Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Grawitacja nie ma istotnego wpływu na powrót krwi łożyskowej do noworodka
Wiadomo, że opóźnione zaciskanie pępowiny może być korzystne dla noworodka dzięki umożliwieniu powrotu krwi z łożyska, zapobiegając niedokrwistości wywołanej niedoborem żelaza.
Aktualnie zaleca się utrzymywanie noworodka na wysokości dróg rodnych przez jedną minutę po urodzeniu. Rekomendacja ta oparta jest na założeniu, że grawitacja ma wpływ na przepływ krwi z łożyska do noworodka. Zalecenie to nie jest przestrzegane, ponieważ ma niekorzystny wpływ na wytwarzanie się więzi między matką a dzieckiem. Vain i wsp. przeprowadzili randomizowane, wieloośrodkowe badanie, którego celem było określenie wpływu położenia dziecka na wysokości dróg rodnych lub na klatce piersiowej i brzuchu matki na wielkość powrotu krwi z łożyska do noworodka. Dla określenia masy krwi dzieci były ważone natychmiast po urodzeniu oraz po zaciśnięciu pępowiny, tj. po dwóch minutach od porodu. Za główny punkt końcowy przyjęto zmierzoną różnicę w masie ciała. W badaniu przeanalizowano zmiany masy ciała 391 dzieci. Średnie zwiększenie masy ciała w grupie, w której dzieci utrzymywane były na wysokości dróg rodnych, wyniosło 56 g. W drugiej grupie wartość ta wyniosła 53 g. Stwierdzono, że pozycja dziecka nie miała wpływu na powrót krwi z łożyska do noworodka. Autorzy wyrazili nadzieję, że wyniki badania skłonią lekarzy do szerszego stosowania opóźnionego zaciskania pępowiny.

Źródło: Vain NE, Satragno DS, Gorenstein AN, i wsp. Effect of gravity on volume of placental transfusion: a multicentre, randomised, non-inferiority trial. The Lancet 2014; early online publication; doi:10.1016/S0140-6736(14)60197-5
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu