Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Cukrzyca a statyny
Zespół kardiologów z Katedry Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego, kierowany przez prof. dr. hab. n. med. Jacka Kubicę dowiódł, że leki obniżające cholesterol mogą powodować cukrzycę.
Statyny to preparaty, które pomagają pacjentom w obniżaniu poziomu cholesterolu. Bydgoscy kardiolodzy odkryli związek pomiędzy podawaniem statyn a prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy. Przeprowadzili oni badania określające wpływ dawkowania i rodzaju statyn na ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Jak donosi Agencja Reutera, która opublikowała informację: analiza dostępnych badań przeprowadzona przez naukowców z CM UMK w Bydgoszczy wykazała, iż występowanie nowych przypadków cukrzycy jest związane ze stosowaniem statyn i jest to uzależnione od rodzaju statyny jak i przyjmowanej dawki leku.

Stosowanie prawastatyny w dawce 40 mg dziennie wiąże się z najmniejszym ryzykiem wystąpienia nowych przypadków cukrzycy w porównaniu do placebo (OR 1,07). Największe ryzyko niesie stosowanie rozuwastatyny w dawce 40 mg dziennie (OR 1,25). Pośrednie ryzyko wykazuje atorwastatyna w dawce 80 mg dziennie.

Przeprowadzona metaanaliza wykazała, iż ryzyko wystąpienia nowych przypadków cukrzycy jest związane nie tylko ze stosowaniem określonych preparatów, ale jest również zależne od dawki leku. Ryzyko to jest większe w przypadku stosowania dużych dawek statyn, np. stosowanie rozuwastatyny w dawce 20 mg dziennie wiązało się ze wzrostem ryzyka o 12% w porównaniu do dawki 10 mg dziennie.

Dr Eliano P. Navarese podkreśla, iż przeprowadzona przez niego metaanaliza to pierwsze doniesienie wyraźnie wskazujące, iż ryzyko wystąpienia cukrzycy zależy zarówno od rodzaju stosowanej statyny, jak i dawki leku.

Jak doniesiono 25 stycznia 2013 r. na stronach The American Journal of Cardiology, dr Eliano Navarese z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum w Bydgoszczy (Polska) wraz ze współpracownikami, przeprowadził metaanalizę obejmującą 17 randomizowanych badań, do których włączono łącznie ponad 113000 pacjentów.

Przeprowadzono porównywanie terapii statynami vs placebo oraz stosowanie dużych vs niższych dawek statyn. Czas obserwacji włączonych badań obejmował okres od dwóch do sześciu lat.

Dr Navarese podkreśla, że „w przypadku potwierdzenia uzyskanych wyników w bezpośrednich porównaniach, będą one miały niezwykle istotne znaczenie w postępowaniu z milionami pacjentów otrzymującymi statyny na całym świecie”.

Podsumowując „nowe scenariusze leczenia statynami przewidują indywidualizację terapii jako najbardziej efektywną i najbezpieczniejszą strategię postępowania”. (David Douglas, Reuters Health, New York).
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu