Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Bydgoszcz o dziewięć milionów do przodu
Na prace badawcze, finansowane przez Unię Europejską, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy otrzymało - jako pierwsza uczelnia w regionie - w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 9 mln złotych.
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobyło w ubiegłym roku ponad 9 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację programu rozwoju uczelni. Z tych funduszy młodzi naukowcy mogą uzyskać wsparcie finansowe badań prowadzonych podczas studiów doktoranckich.

Pieniądze zostaną przeznaczone, m.in. na znalezienie odpowiedzi na pytanie:
• dlaczego układ odpornościowy człowieka nie potrafi walczyć z rakiem żołądka?
W zespole, który zajmie się tym tematem jest Andrzej Eljaszewicz z Katedry i Zakładu Immunologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Eljaszewicz dwa lata temu rozpoczął studia doktoranckie i jak przyznaje, interesuje się nowotworami przewodu pokarmowego, szczególnie żołądka. Okazuje się, że pacjenci z zaawansowanym nowotworem żołądka mają gorsze rokowania na odzyskanie zdrowia niż inni chorzy. Ich układ immunologiczny nie potrafi walczyć z chorobą. Ma nadzieję, że uda się ustalić, dlaczego tak się dzieje.

Eljaszewicz jest jednym z 25 doktorantów, który dostał 20 tys. zł na prowadzanie badań. Pieniądze są potrzebne na kupno odczynników, publikacje, wyjazdy na konferencje naukowe.

Prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ds. Collegium Medicum twierdzi, że nie tylko prace badawcze będą finansowane z przyznanych uczelni pieniędzy. Mają być za nie, m.in. wyposażone pracownie położnicze, zakupione pomoce naukowe, sfinansowane zajęcia wyrównawcze z matematyki dla studentów farmacji i analityki medycznej.

ak
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu